NYITVATARTÁS: Kedd – Vasárnap: 10:00 – 18:00

Torta rendelés 4 nap. Azonnal elvihető desszertjeinkről érdeklődjön telefonon. 

A torta, amelyik minden cukrászdában kapható – az Eszterházy

Olyannyira az egyik legismertebb klasszikus magyar torta, hogy minden magyar (és a legtöbb osztrák) cukrászdában kapható. Nem is csoda, ugyanis egyedi, semmihez nem hasonlító diós íze sokak kedvencévé teszi ezt a híres monarchiabeli cukrászkülönlegességet. Sorozatunk újabb részében az Eszterházy torta nyomában jártunk.

Az egészséges, paleo változat, ahogy mi készítjük

Itt az ősz, a szilva és a dió, szezonja, így a paleo Eszterházy újra megjelent termékkínálatunkban és felármentesen rendelhető.

Joggal lehet az első kérdés, hogy egy paleo torta mennyire hasonlít a tradicionális, jól ismert, népszerű magyar süteményhez. Az eredeti alkotóelemeket kicseréltük egészséges alternatívákra, az eredmény pedig éppolyan finom lett, mint az eredeti (egyébként szintén lisztmentes) verzió.

Mivel a mi változatunkban nincs cukor, nem kívánunk utána újabb és újabb édességeket. A tradicionális, csíkozott díszítést természetesen megtartottuk, de vásárlói kérésre kerülhet még rá saját, diós krém, dió és aszalt- vagy idénygyümölcs.

A tojás, dió, eritrit, kókuszkrém, tápióka, rum, étcsokoládé és zselatin összetevőkből álló tortánk nagyon energiaszegény, mivel 100 grammban csupán 9 gramm szénhidrátot tartalmaz. Ennek okán bátran fogyaszthatják inzulinrezisztens és cukorbeteg vendégeink egyaránt.

A sztori

Annak ellenére, hogy sokan ismernek valamiféle „eredeti receptet”, nemhogy eredeti recept, de a torta első (magyar vagy osztrák) megalkotója sem ismert. Sőt, még abban sincs közmegegyezés, hogy kiről kapta az elnevezését.

A források a nagy ínyenc Esterházy Pál Antalt, a király személye körüli miniszterként és Sopron vármegye örökös főispánjaként is tevékenykedő herceget, illetve Esterházy Miklós Józsefet, a fertődi kastély építtetőjét is említik.

Megalkotójaként egyesek Franz Sachert, a kor híres bécsi cukrászát (bizonyos Sacher torta megalkotóját) említik, akit egy ideig a herceg udvarában cukrászként alkalmazott.

Ami biztosan elmondható erről a tortáról, hogy több diós piskótalap és diós krém rétegéből áll, tetején fondant bevonattal és a jellegzetes csokoládécsíkos díszítéssel, oldalán diópanírral.

Az „eredeti” recept

Ahogy említettük, nincs írásos bizonyíték az Eszterházy torta receptjéről, így annak számos változata alakult ki az évtizedek során. A leginkább elfogadott, legáltalánosabb recept az alábbi:

A tésztához:

10 tojásfehérje
30 dkg cukor
35 dkg dió
csipet só

A krémhez:
2 teáskanál brandy
3 evőkanál finomliszt
2,5 dl tej
2 csomag vaníliás cukor
5 tojássárgája
5 dkg cukor
30 dkg vaj

A tetejére:
5 dkg étcsokoládé
10 dkg fehér csokoládé

Az elkészítés:

A diót enyhe pirítás után ízlés szerinti finomságúra daráljuk.

Ha ez megvan, a tojások fehérjét a cukorral habbá verjük, majd óvatosan, hogy ne törjön össze, hozzákeverjük a száraz hozzávalókat. A kész krémet sütőlapra simítjuk és 200 fokon, nagyjából 10 perc alatt kisütjük.

Amíg sül, elkészíthetjük az angolkrémet. A tejet a brandyvel és a cukorral közepes lángon melegítjük. Óvatosan hozzákeverjük a liszttel csomómentesre kevert tojások sárgáját és addig keverjük, amíg jól be nem sűrűsödik, de még nem forr. Amikor kihűlt, a szobahőmérsékletű vajjal összedolgozzuk.

Majdnem kész is, már csak össze kell állítani a tortát. Az utolsó lapot olvasztott fehér csokoládéval vonjuk be, és étcsokoládé csíkokkal díszítjük. Ezeket egy kés élével óvatosan el kell húzni a tradicionális mintához, majd a tortát felvágás előtt néhány órára a hűtőben pihentetjük.

A diós tésztából aztán készülhet négy vagy öt lap, a vajas krémet lazíthatjuk tejszínnel, a brandy helyett használhatunk amarettót, konyakot vagy akár kávét, szóval számtalan változatban készülhet ez a diós édesség.

Ha azonban bűntudat nélkül, szinte teljesen szénhidrátmentes változatban, vagy akár esküvői tortaként szeretnék megkóstolni, rendeljenek tőlünk a webshopban, vagy látogassanak el hozzánk!